קניונים

סיכום יום – 18.04.22

היום לקחתי את הילדה לצילום שיניים בקניון מלחה.
הצילום שיניים נמצא בקומת משרדים מעל קומת המסחר, כשירדנו עצרנו לקנות צבעי עיפרון "איכותיים" ( לטענת הילדה)  בגרפוס  ומתנה לאשתי לחג – עגילים בדוכן במרכז הקניון.
לא סתם אני כותב היכן ממוקמת כל חנות, יש לזה משמעות אבל לא נקדים מאוחר למוקדם.

מה הוא קניון ? – לפני שמתחילים לנתח צריך להגדיר.
המילה קניון מורכבת משתי המילים: קניות וחניון ובעצם מדובר ב"שוק מקורה מוטה צרכנות" זו ההגדרה המצומצמת שבחרתי.   ניתן להרחיב כמובן בקישור למעלה.

הקניון הראשון בעולם- נחשב שוק טריאנוס שברומא, שנבנה בשנים 100-110 לפני הספירה היו בו 150 חניוות מפוזרות על פני מספר מפלסים ושני אולמות גדולים שכנראה שימשו למופעים.
הקניון המודרני נחשב כאחד מסממני תרבות הצריכה ולא סתם.
המטרה של הקניון היא שתוציאו כמה שיותר כסף בזמן שהותכם שם וכמו בביולוגיה המבנה תואם מטרה.

מצורף מחקר של משרד המסחר והכלכלה העוסק ב"דפוס צרכנות קניונים"- מאת שקד גלבוע. אמנם מעט ישן מ 2007 אבל בכל זאת מעניין.

מטרת הקניון היא שתוציאו הרבה כסף וכך גם הוא גם ההסתכלות עליו כעסק דרך פדיון למטר מרובע משמע שילבו את התשואה לפי המטרז' כשמיכילים את שטחי ההליכה וההסתובבות כשטחים שכל השוכרים צריכים לשאת בהם בצורה יחסית.

איך בנוי  קניון ?

חנויות עוגן בפינות הקניון– חנות עוגן היא חנות שחייבים להגיע אילה בתדירות מסוימת – זה מדף הלחם והחלב של הקניון – בנק, דואר, סופר  למרות שמחקרית רובינו מעדיפים לא לקנות בסופר שבתוך קניון ולכן תהיה לו לעיתים כניסה נפרדת – כמו בויקטורי בקניון מבשרת הישן ולמרות שחלק גדול מהבאים לקניון באים עם מטרה חברתית.

אבל בדרך לחנויות העוגן תעברו בן כל החנויות שוב ושוב , הלוך וחזור עצם החזרה תאפשר לכם לקנות משהוא שאתם לא צריכים כמו .. נכון .. "צבעי עיפרון איכותיים בגרפוס".

מעגלים – אתם תסתובבו ותסתובבו ותחשפו לכל המגוון שיש לקניון להציע החזרה תאפשר לכם להתחרט שלא קניתם ולקנות.

מיזוג וחניה אבל לא הרבה ספסלים – המטרה של הקניון שיהיה לכם נעים ונוח, נוח לחנות ולכן תקבלו שעתיים חניה חינם, מיזוג כי חם בחוץ, לא ספסלים .. רק בקצוות ליד השערים ובאזור האוכל שתסתובבו.. כן ויש גם כיסא מסאג' זה בכסף..

המדרגות הנעות תמיד יהיו רחוקות וחד סיטריות, המדרגות הרגילות והמעלית  מוצנעות רק במידה של עמידה בתקני הבטיחות המינמאלים כל זה כדי  שתלכו ותעברו ליד כל החנויות.

סקיי לייט – לא הרבה שמו לב אבל קירות הקניון בדרך כלל עבים ואטומים, האור מגיע מחלקו העליון של המבנה.
הסיבה לכך היא מפתחי העמודים התומכים את המבנה ומאפשרים ביצוע הנדסי של חניון נוח בתחתית הקניון.

מי הכי רווחי ואיך משלמים שכירות ?

הדברים לא חד משמעיים ולכל קניון תקופות שכירות משלו, תוכלו למצא את הדברים בכתבה המצורפת, מה שכן מנכ"ל הקניון חייב למצוא איזון בתמהיל החנויות, בסדר שלהן ובדמי השימוש.
העוגנים הגדולים יקבלו תקופות שכירות ארוכות ודמי שכירות נמוכים למטר.

החנויות באמצע ה"רחוב" ימכרו מוצרים בעלי שוליות רווח גדולה ברכישה ספונטנית ויציבו בהן אנשי מכירות מעולים – בשל שיעור מעבר ועומס כפול מארבע צידי שטח החנות .מה מוכרים בהן ? מיצים, פרוזן יוגורט, פייס, תכשיטים לנערות ( אל תתלהבו ביחוד מצופה זהב) , כיפות ומסיכות לפנים כי וואלה הרווח יפה וכולם צריכים שיהיה בבית.

אי אפשר לסיים את הסקירה היומית הזו בלי להזכיר את אדריכל דויד עזראלי שהתחיל את לימודיו בטכניון בשנת 1944 וסיים אותם כתואר שני בהצטינות רק בשנת 1997.

עזראילי בנה בארץ 18 קניונים ולמרות החלשות מרכזי הקניות מהסוג הזה הם עדיין מהווים מרכז כלכלי רווחי ביותר.

ואת עוז אלמוג שהוא בכלל סוציולוג אבל בלי הבנה רחבה באנשים, מרחב, הנדסה אל תבנו קניון זה אחד הספרים הטובים שלו לצד הצבר קווים לדמותו.

בסוף עלה לי עגילים לאישה שהילדה בחרה 450 שח.. אני יודע קניה חברתית הילדה אמרה שצריך, אני מסתפק בפרחים לשבת.

קניונים

תוכנית קומה א' – מרכז עזריאלי, תל אביב מתוך שמאות מקרקעין של גרניברג אולפינר ושות'
פודקסט ראיון עם משה רוזנבלום בנושא השבחת קניונים